مجوز کار در منزل

مجوز کار در منزل

رئیس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی با اشاره به فرایند صدور مجوز این مشاغل، ظرفیت اشتغالزایی، توانایی متقاضی برای اجرای طرح و اتصال به بازار را شرط صدور مجوز اعلام کرد.

مهناز امامدادی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره تغییر فرآیند صدور مجوز مشاغل خانگی گفت: مشاغل خانگی از سال ۸۹ و همزمان با تصویب قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مورد توجه قرار گرفت اما از سال ۹۲ با تاکید وزیر کار، نسبت به عارضه‌یابی و آسیب شناسی این نوع مشاغل اقدام شد.

وی ادامه داد: علاوه بر بکارگیری تجارب داخلی، با تعدادی از کشورها در حوزه مشاغل خانگی مطالعات تطبیقی صورت گرفت و در نهایت تصمیم گرفته شد تا فرایند صدور مجوز مشاغل خانگی بازنگری شود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی افزود: در فرایند قبلی، پس از ثبت نام متقاضیان در سامانه مشاغل خانگی و تایید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مربوطه، نسبت به صدور مجوز اقدام می‌شد و پس از آن انتظار بود تسهیلات برای اجرای طرح مورد نظر پرداخت شود اما در بسیاری از موارد، در ورود افراد به بازار کار از این طریق توفیقی حاصل نشد بنابراین در فرایند و شرایط صدور مجوز این نوع مشاغل بازنگری شد.

امامدادی گفت: در فرایند جدید صرفا متمرکز بر افراد متقاضای دریافت مجوز مشاغل خانگی نخواهیم بود بلکه متولیان امر اشتغالزایی مانند تعاونی‌ها، نهادهای مردم نهاد و غیره نیز شناسایی می‌شوند.

وی مخاطبان راه‌اندازی مشاغل خانگی را سه گروه از افراد اعلام کرد و افزود: گروه نخست افرادی هستند که از صفر تا ۱۰۰ فعالیت در طرح مربوطه توسط خود فرد انجام می‌شود که در ادبیات مشاغل خانگی تحت عنوان «افراد مستقل» شناخته می‌شوند. گروه دوم نیز افرادی هستند که مهارت لازم برای راه‌اندازی یک کسب و کار خرد را دارند اما به دلیل اینکه یا با اصول بازاریابی آشنا نیستند یا توانایی تامین تجهیزات لازم را ندارند، نیازمند حامی و پشتیبان هستند. علاوه بر این مخاطبان دیگر مشاغل خانگی، افرادی هستند که در راه‌اندازی یک کسب و کار خانگی توانایی لازم برای تحت پوشش قراردادن افراد دیگر را دارند.

 

مرحله اول: ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با تاکید بر اینکه در فرایند جدید صدور مجوز گروه‌های مختلف مخاطب مشاغل خانگی شناسایی می‌شوند، به تشریح فرآیند جدید صدور مجوز پرداخت و گفت: در نخستین مرحله، متقاضیان باید طرح و ایده خود را در سامانه مشاغل خانگی http://www.mashaghelkhanegi.ir/ ثبت کنند.

وی با تاکید بر اینکه افراد حتماً به فهرست مشاغل خانگی مراجعه کنند و متناسب با مهارت و طرح خود نسبت به ثبت نام اقدام کنند، گفت: همچنین متقاضیان هر یک از رشته‌ها می‌توانند جزئیات اطلاعات، شرایط، ابزار مورد نیاز و ویژگی‌های سکونت برای هر یک از رشته‌های مدنظر در کسب و کارهای خانگی را از طریق فرم اطلاعات مشاغل خانگی مطالعه کنند.

رئیس ستاد دبیرخانه حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی افزود: ویژگی‌های رشته‌های مرتبط با صنایع دستی در گروه فعالیت‌های مرتبط با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رشته‌های «فرش دستباف و صنایع مرتبط» و رشته‌های «صنعتی و خدماتی» در گروه فعالیت‌های مرتبط با وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رشته‌های کشاورزی» در گروه فعالیت‌های مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی و رشته‌های فعالیت‌های فرهنگی و هنری در گروه فعالیت‌های مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است.

 

مرحله دوم:تعیین نوع شیوه فعالیت

وی با بیان اینکه پس از ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی، طرح مذکور بسته به نوع فعالیت و رشته، برای بررسی به دستگاه‌ اجرایی مربوطه ارجاع داده خواهد شد افزود: بازار محصول یا خدمت در طرح دریافت شده، متناسب با نوع منطقه توسط دستگاه اجرایی مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که طرح تایید شود، میزان توانایی فرد متقاضی در اجرای شغل مورد نظر بررسی استعدادیابی خواهد شد.

امامدادی عدم آشنایی بسیاری از متقاضیان  کسب و کارهای خرد و مشاغل خانگی با «اصول بازاریابی» را یکی از موانع پیش روی موفقیت در این نوع مشاغل اعلام کرد و گفت: متاسفانه در اغلب موارد متقاضیان با اصول بازاریابی برای عرضه محصول یا خدمات خود آشنایی ندارند.

وی با بیان اینکه پس از ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی، طرح مذکور بسته به نوع فعالیت و رشته، برای بررسی به دستگاه‌ اجرایی مربوطه ارجاع داده خواهد شد افزود: بازار محصول یا خدمت در طرح دریافت شده، متناسب با نوع منطقه توسط دستگاه اجرایی مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورتی که طرح تایید شود، میزان توانایی فرد متقاضی در اجرای شغل مورد نظر بررسی استعدادیابی خواهد شد.

امامدادی عدم آشنایی بسیاری از متقاضیان  کسب و کارهای خرد و مشاغل خانگی با «اصول بازاریابی» را یکی از موانع پیش روی موفقیت در این نوع مشاغل اعلام کرد و گفت: متاسفانه در اغلب موارد متقاضیان با اصول بازاریابی برای عرضه محصول یا خدمات خود آشنایی ندارند.

مرحله سوم:تکمیل فرم ثبت نام و دریافت پیامک

امامدادی با بیان اینکه در فرم ثبت نام علاوه بر تکمیل مشخصات فردی افراد، متقاضیان باید خلاصه‌ای از طرح مورد نظر را ارائه دهند، تاکید کرد: نکته‌ای که حتماً باید متقاضیان توجه کنند این است که ثبت نام متقاضی زمانی به پایان می‌رسد که پیامک «ثبت نام شما تکمیل شد» را دریافت کنند.

وی افزود: با توجه به زمان بر بودن فرایند ثبت نام و فراهم شدن امکان ثبت اطلاعات در چند روز، از همان ابتدا کد رهگیری به متقاضیان داده می‌شود تا در هر زمان که ادامه ثبت نام را به زمان دیگری موکول کردند امکان طی ادامه ثبت نام برای آنها وجود داشته باشد، اما بسیاری از افراد پس از دریافت کد رهگیری، آن را به منزله پایان ثبت نام تلقی می‌کنند در صورتی که کد رهگیری فقط به منظور ورود مجدد به سامانه و طی فرایند تکمیل ثبت نام است. بنابراین زمانی فرایند ثبت نام نهایی می‌شود که پیامکی مبنی بر تکمیل ثبت نام را دریافت کنند.

 

مرحله چهارم:بررسی طرح متقاضی

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره زمان دریافت مجوز کسب و کار خانگی گفت: پس از تکمیل ثبت نام، طرح مربوطه به دستگاه اجرایی مرتبط با طرح متقاضی ارسال می‌شود و پس از بررسی، نتیجه‌ی رد، اصلاح یا تأیید طرح به متقاضی از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود.

وی گفت: گاهی ایرادات طرح متقاضیان قابل اصلاح نیست و طرح رد می‌شود اما در مواقعی که طرح نیاز به اصلاح داشته باشد در صورت دریافت پیامک، اشخاص با کد رهگیری که دریافت کردند، می‌توانند وارد سامانه شوند و اصلاحات لازم را انجام دهند.

امامدادی ادامه داد: پس از تأیید طرح متقاضی در دستگاه اجرایی، طرح به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان محل سکونت متقاضی ارسال می‌شود و در صورت تأیید نهایی در اداره کل مربوطه برای صدور مجوز به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه خواهد شد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی تاکید کرد: البته برخی از رشته‌ها ستاره دار هستند که به دلیل حساسیت نیازمند به تاییدیه‌های دستگاه دیگری هستند؛ به عنوان مثال در حوزه مشاغل مربوط به مواد غذایی که تحت عنوان رشته‌های ستاره دار از آنها یاد می‌شوند، علاوه بر بررسی طرح در دستگاه اجرایی، از دانشگاه علوم پزشکی یا ادارات کل استان نیز استعلام صورت می‌گیرد و پس از تأیید استعلام طرح به اداره کل کار استان و پس از آن برای صدور مجوز به وزارت کار ارائه می‌شود.

 

مرحله پنجم: ارائه آموزش و خدمات مشاوره‌ای به متقاضیان

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پس از مرحله استعدادیابی در صورتی که عدم توانایی افراد در اجرای شغل مورد نظر محرز شود، مشروط بر اینکه طرح مذکور متناسب با ظرفیت اشتغال و بازار منطقه باشد،  آموزش‌های رایگان به وی برای راه اندازی طرح ارائه می‌شود؛ البته هزینه این آموزش‌ها در قالب برنامه اشتغال فراگیر پیش بینی شده و از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مجوز مشاغل خانگی صرفا برای طرح‌هایی صادر می‌شود که برای محصول یا خدمت ارائه شده بازار مناسب وجود داشته باشد گفت: در مجموع در فرایند صدور مجوز، به تمام جوانب برای افزایش سطح کیفی و کمی محصولات توجه می‌شود و در صورت لازم خدمات مشاوره به متقاضیان ارائه خواهد شد.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، «استانداردسازی» و «تجاری سازی» محصولات را یکی دیگر از موارد مورد تاکید در صدور مجوز برای این نوع مشاغل عنوان کرد و گفت: اعمال شرایط جدید در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان  جنوبی، لرستان، کردستان، آذربایجان غربی و چهارمحال و بختیاری اجرا شده که در سال آینده به تمام ۳۱ استان کشور تعمیم داده خواهد شد؛ البته در فرایند اجرای این طرح در استان‌های مذکور در صورت نیاز به تغییر در فرایند صدور مجوز، پیشنهادات لازم با حضور اعضا در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه سقف تسهیلات مشاغل خانگی ۲۰ میلیون تومان است گفت: جهت دهی تسهیلات به مشاغل اشتغالزا و دارای بازار مناسب و همچنین رسمیت بخشیدن به مشاغل غیر رسمی از اهداف صدور مجوز برای مشاغل خانگی به شمار می‌روند؛ بنابراین برای طرح‌های بدون ظرفیت اشتغال، طرح‌هایی که در توان اجرای فرد متقاضی نباشد و طرح‌هایی که قابل اتصال به بازار نباشند مجوز صادر نمی شود.

امامدادی با اشاره به ارائه آمار از وضعیت متقاضیان مشاغل خانگی گفت: از ابتدای سال ۹۰ تا پایان سال ۹۵ بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سامانه مشاغل خانگی ثبت نام کردند که برای حدود یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر مجوز صادر شد و مابقی طرح‌ها یا تایید شدند یا در نوبت رسیدگی قرار دارند.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی درباره فرآیند صدر مجوز گفت: این فرایند برای رشته‌ها و فعالیت‌های معمولی که از سوی متقاضیان ارائه می‌شود حدود ۳ هفته تا یکماه زمان می‌برد اما برخی از طرح‌ها مانند مشاغل مربوط به تولید مواد غذایی، طراحی پوشاک یا مشاغل مشابه که نیازمند تاییدیه‌های بهداشتی و ملاحظات دستگاه‌های مربوطه هستند جزو رشته‌های ستاره دار محسوب می‌شوند که فرایند مجوز این طرح‌ها ممکن است زمان بر باشند.